Reklama firmy w internecie może przybrać bardzo wiele form

Reklama internetowa jest narzędziem, który pozwala dotrzeć z komunikatem reklamowym do grupy docelowej starannie wyselekcjonowanej. Taką możliwość dają nowoczesne narzędzia internetowe, które śledzą historię aktywności użytkownika w sieci. Większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że poruszając się po sieci, zostawia ślady. Tak jak policjant tropi w świecie rzeczywistym przestępcę po śladach, tak informatycy potrafią ustalić, jakie strony odwiedzał użytkownik w danym czasie.

Reklama w internecie się rozwija. Chodzi nie tylko o jej formy (np. newsletter albo reklama w Google), ale też o wielkość udziału w rynku. Reklama firmy w sieci pochłania zaraz po reklamie telewizyjnej najwięcej środków. Wynika to z technologicznego rozwoju usług elektronicznych. Poprzez sieć już nie tylko czytamy gazetę, oglądamy zdjęcia z jakiegoś wydarzenia, ale też realizujemy się jako konsumenci: kupujemy towary w sklepach internetowych, e-aptekach; rezerwujemy wycieczki przez internet; zarządzamy naszymi pieniędzmi w banku przez internet.

Reklama w sieci będzie się rozwijać nadal, bo coraz więcej ludzi będzie w nim spędzać coraz więcej czasu, załatwiając coraz więcej spraw (np. wyrobienie dowodu, paszportu, prawa jazdy, otrzymanie warunków zabudowy, pozwolenia na budowę, itp.)